Internet již dávno není anonymní, a tak pokud si chcete svou anonymitu uchovat, je potřeba podniknout několik kroků, někdy těžších, jindy lehčích. Následující článek je zpracován z teoretického hlediska a má vám jen pomoci najít si svou správnou cestu, která vám bude vyhovovat. I přestože je tento článek jen o teorii, přináší pár zajímavých informací.
Z technického hlediska je nejjednodušší způsob, jak zamaskovat svou IP adresu, je využití nějaké cizí otevřené WiFi sítě. K realizaci vám stačí notebook a nějaká přístupná WiFi síť.
Privátní WiFi sítě, které často ve městech provozují různé organizace, poskytují nejvyšší míru soukromí.
Dalším způsobem, jak zamaskovat svou IP adresu spočívá ve využití proxy serverů, přes které potečou vaše data. Pro tyto účely existují speciální anonymní proxy servery, které odfiltrují důležité informace, které by vás mohli identifikovat. Použití je velmi jednoduché. Prostě si seženete IP adresu proxy serveru, který je pro vás nejvýhodnější a tu si pak nastavíte ve svém prohlížeči v nastavení připojení.
Proxy server funguje jako prostředník mezi klientem a cílovým počítačem (serverem), překládá klientské požadavky a vůči cílovému počítači vystupuje sám jako klient. Přijatou odpověď následně odesílá zpět na klienta. Může se jednat jak o specializovaný hardware, tak o software provozovaný na běžném počítači.
Zdroj: Wikipedie (celý článek)
Alternativou pro proxy servery je služba, která se jmenuje Tor. To je kaskáda proxy serverů, mezi nimiž probíhá šifrovaná, náhodná a teoreticky nevysledovatelná komunikace. Tato služba patří mezi velmi oblíbené, protože je zdarma. Největší výhoda pro vás je ta, že Tor využívá šifrované spojení od vás k svým proxy serverům. Mimo to jeho používání je velmi snadné. Stačí si stáhnout klienta, který je postavený na Firefoxu, a program spustit. Mezi největší nevýhody patří nízké přenosové rychlosti.
Služba podobná Toru je také JonDonym. Je však z části placená.
Mezi velmi nejoblíbenější způsoby maskování IP adresy, patří vytváření šifrovaných VPN tunelů, přes které se připojíte na nějakou anonymyzační službu. Ty jsou k dipozici jak zdarma, tak placené. Placené mají tu výhodu, že mají vyšší úroveň zabezpečení, a vyšší rychlost přenosu dat.
To je v zásadě vše. V dřevních dobách bylo maskování snazší. Tehdy stačilo jednoduše vypnout modem a opět vytočit linku. Pokud jste měli štěstí, dostali jste i jinou přidělenou IP adresu. Bylo to primitivní, ale účinné.