Rozdíly mezi elektrickými kartáčky

Rozdíly mezi elektrickými kartáčky

Sonicky kartacek

Elektrické kartáčky tu jsou s námi již docela dost dlouho. Relativní novinkou jsou sonické (v zahraničí se používají již roky) a ultrazvukové kartáčky. V následujícím textu se podíváme na rozdíly a pokusíme se si říci, který je ten nejlepší.

Pro upřesnění je potřeba hned zkraje říci, že všechny čtyři následující druhy kartáčků jsou kartáčky elektrické. A to i když se jim říká sonické, oscilační nebo ultrazvukové. Je to proto, že všechny ke své funkci vyžadují zdroj elektrické energie.

Rotační zubní kartáček

Tento druh kartáčku asi zná většina z vás. Je to kartáček, který má kulatou čistící hlavu s jednoduchým designem. Ta se otáčí zprava doleva při relativně nízkých otáčkách, které jsou cca kolem 10.000 pohybů za minutu. I ten nejlevnější rotační kartáček je lepší než klasický kartáček na zuby, protože za stejnou dobu čištění udělá výrazně více práce [1].

Oscilační zubní kartáček

Kombinuje klasickou rotaci a pulzační pohyb hlavy. Pulzace narušuje zubní plak a rotace ho stírá na stranu. Rychlost oscilace je téměř stejná jako je rychlost u rotačních kartáčků. Pulzace je pak mnohem vyšší. U těch nejdražších dosahuje téměř 50.000 pulzací za minutu. To je opravdu hodně. Kvalita čištění těchto kartáčků je velmi vysoká a skvěle odstraňuje zubní plak.

Sonický zubní kartáček

Předposledním z elektrických kartáčků je kartáček sonický. Princip jeho funkce spočívá v mikropohybech ze strany na stranu, zprava doleva, při velmi vysokých rychlostech od 20 do 40 tisíc kmitů za minutu. Čistící hlava vypadá podobně jako u klasického kartáčku, jen s tím rozdílem že je speciálně tvarovaná pro co nejefektivnější čistění. Označení „sonický kartáček“ je tak trochu jen marketingová hra se slovy. Kavitační efekt, který se jinak ve stomatologii využívá odstranění zubního kamene, nebyl u těchto druhů kartáčků potvrzen [2]. Nicméně i tak díky vysoké rychlosti, dochází k dynamickému proudění kapaliny, která působí až za dosah vláken kartáčku. Sonický kartáček je tak schopný rozrušit zubní kámen.

Co se týče vytváření kavitačního efektu, je nutno uvést, že poslední verze kartáčků, které mají frekvence kmitání kolem 50 tisíc kmitů za minutu již mohou teoreticky kavitace dosahovat.

Kavitace způsobuje lokální pokles tlaku v kapalině, což zapříčiní vznik bublinek, které následně implodují, čímž dojde k vytvoření rázové vlny. Voda v tomto místě se pohybuje nadzvukovou rychlostí.

Ultrazvukový zubní kartáček

Absolutní high-end v čištění zubů tvoří ultrazvukové kartáčky.Ty fungují v podstatě stejně jako sonické, s tím rozdílem, že kromě pohybu se souběžně generuje ultrazvuk. Ten se vytváří pomocí ultrazvukového mega krystalu v hlavě kartáčku. Vygenerovaná frekvence ultrazvuku se pohybuje kolem 1.6 MHz. Rychlost kmitání kartáčku je kolem 20 tisíc kmitů za minutu. Pokud vás zajímá, k čemu je dobrý ultrazvuk při čištění zubů, tak dle dostupných materiálů, je dobrý k rozrušení bakteriálních řetězců na povrchu zubu.

Tip: před koupí el. kartáčku si zjistěte kolik stojí výměnné hlavy. Ty se mají měnit jednou za 3 měsíce. Dražší verze el. kartáčků si pravidelnou výměnu hlídají a včas vás upozorní.

Jaký si tedy vybrat elektrický zubní kartáček?

Na to je snadná odpověď. Rotační elektrický kartáček nemá dneska moc smysl kupovat. Možná pro děti, jako startovací kartáček. Ceny základních sonických a oscilačních kartáčků jsou velmi příznivé, takže si je může pořídit snadno každý, kdo se chce starat o své zuby. Dražší verze všech druhů elektrických kartáčků mají spousty zajímavých funkcí, které zajisté každý ocení. Počítejte však s výrazně vyšší cenou.

Zdroje:

[1] Effectiveness of Various Methods of Tooth Brush on Reduction of Plaque and Gingivitis in Orthodontic Patient: Meta- Analysis. https://www.researchgate.net/profile/Mohammad_Alam10/publication/314116838_Effectiveness_of_Various_Methods_of_Tooth_Brush_on_Reduction_of_Plaque_and_Gingivitis_in_Orthodontic_Patient_Meta-_Analysis/links/58b67e2d45851591c5d19a0e/Effectiveness-of-Various-Methods-of-Tooth-Brush-on-Reduction-of-Plaque-and-Gingivitis-in-Orthodontic-Patient-Meta-Analysis.pdf

[2] Does cavitation occur around powered toothbrushes? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15016029

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_toothbrush

[4] https://cs.wikipedia.org/wiki/Kavitace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..