Proč vznikají afty a jak se léčí?

LékařkaPokud jste již někdy měli v puse afty, jistě mi potvrdíte, že jde o velmi bolestivou a nepříjemnou záležitost. Afty sice nejsou onemocněním, které by bylo přímo nějak vážné nebo nás dokonce ohrožovalo na dlouhodobém zdraví a životě, v tom krátkodobém horizontu ale dokáží být tyto vřídky až nesnesitelné. S afty se alespoň jednou za čas potýká velká spousta lidí a nikdo si před nimi nemůže být úplně jistý. Co jsou ale vlastně zač a jak s nimi co nejdříve zatočit, když už se objeví?

Co jsou afty?

Afty jsou malé zanícené vřídky uvnitř úst na ústní sliznici. Vypadají jako malé kráterky, bývají červeně olemované a uprostřed jsou bílé nebo žlutavé. Jejich velikost se může pohybovat v rozmezí zhruba od průměru špendlíkové hlavičky až po 0,5 cm2 plochy. Tyto velké afty už mohou způsobovat značné problémy s přijímáním potravin i pitím, je třeba proto hlídat, aby nedošlo k dehydrataci a to především u dětí.

Proč afty vznikají?

Na to není zatím jasná odpověď. Mezi hlavní příčiny se řadí oslabená imunita a s ní i ústní sliznice náchylnější virovým nákazám. Stresové období je právě kvůli horší imunitě jedním z nejčastějších chvil, kdy afty zaútočí. K jejich výsevu ale může vést i mechanické poškození sliznice úst, například příliš drastickým čištěním zubů, špatně sedící zubní náhradou, jídlem s ostrými hranami (například chipsy) či okusování vnitřních tváří. Náchylnější jsou také kuřáci, protože se jejich ústní sliznice musí denně potýkat s cizorodými látkami.

Jak poznám aft a jak dlouho trvá léčba?

Chystající se aft se většinou ohlásí bolestí již den dopředu. Jakmile se objeví mokvající vřídek, je již kvůli své bolestivosti téměř nezaměnitelný. Menší afty samy odezní během několika dní, u těch větších to však může trvat až týdny a zanechat v ústech i jizvy. Pokud jsou afty velké, nachází se jich v ústech tři a více nebo je doprovází horečka, je dobré navštívit lékaře, nejlépe stomatologa. Neváhejte za ním zajít ani v případě, že léčba i menších aftů trvá více než dva týdny nebo se vám afty vrací několikrát do roka. Odborníci se dodnes nemohou úplně shodnout, zda jsou afty nakažlivé či ne, lepší je ale určitě raději vynechat kontakt úst s jinými lidmi.

Léčba aftů

První pomocí je rozhodně šetrná ústní hygiena a vynechání dráždivých či horkých jídel a nápojů. Pokuste se vyhnout dalšímu stresu, jestliže je to možné, a doplňujte tělu vitamíny a minerály. Mezi domácí rady, jak si s afty poradit, patří vypláchnutí úst ledovou vodou před jídlem, což zmírní bolest, vyplachování úst studeným heřmánkovým čajem, zasypání aftu jedlou sodou, zakápnutí tea tree olejem či natření gelem z aloe vera. V lékárně vám jinak určitě doporučí mnoho přípravků od klasické genciálky po různé znecitlivující tinktury, kloktadla a gely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..