Milé dámy, slyšely jste už slovíčko patchwork? Pokud máte rády ruční práce a chtěly byste vyzkoušet něco nového, právě tato metoda může být skvělým tipem. I začátečník z ní dokáže vytvořit krásné kousky a s postupující zkušeností to pak mohou být přímo mistrovská díla.
Co je patchwork?
Jednoduše se dá říct, že je to sešívání různých druhů a vzorů látek v jednu. Tato technika je stará nejméně 300 let a dnes se těší čím dál větší oblibě. Název vznikl z anglického slovíčka patch, což znamená záplata a to je i princip této techniky. Malé kousky látek se sešívají k sobě a tvoří tak větší geometrické obrazce. Většinou je pak výsledek podšíván další celistvou látkou a vyplněn například rounem nebo vatelínem. K dokončení se většinou používá ještě prošití drobnými ozdobnými stehy, které vše spojí a dokreslí. Tento prošitý patchwork se pak nazývá quilt. Tímto zajímavým způsobem se dají vytvořit přehozy přes postel, polštářky, podsedáky, deky, závěsy, ale také šaty a mnoho dalšího. Klasický patchwork se šije ručně, i když dnes už jsou na trhu šicí stroje, na nichž se dá tato technika snadno tvořit.
Co je k tomu potřeba?
Základem jsou různé druhy látek, ze kterých budete tvořit. Pro úplně první nácvik můžete použít prakticky cokoliv, staré povlečení nebo ubrusy, roztrhaná trička, prostě co se doma najde. Nemáte-li nic takového, zajděte do obchodu s metrovým textilem. Často se tu dají sehnat právě zbytky jinak nepotřebných látek za velmi příznivé ceny. I na internetu seženete vše potřebné, existují přímo speciální internetové obchody s potřebami pro patchwork a často v nich najdete i různé tipy a triky, které vám pomohou postoupit na další úroveň. Potřebovat budete také pravítko, nůžky (nebo řezací kolečko a podložku), špendlíky, nitě a jehly. Nechce-li se vám shánět všechno jednotlivě, můžete si pořídit přímo sadu na patchwork pro začátečníky, v ní najdete vše potřebné včetně návodu.
Jak začít?
Jakmile máte všechno pohromadě, můžete se pustit do práce. Teď už to chce jen trochu zručnosti a také trpělivosti. Nejdříve si rozmyslete a nejlépe i nakreslete na papír, jaké tvary chcete vytvořit a také vyzkoušejte, jak budou jednotlivé látky u sebe vypadat. Jakmile máte rozmyšleno, vystříhejte potřebné trojúhelníky, čtverce, osmiúhelníky nebo jiné tvary. Pro jednodušší práci si je spojte špendlíky a postupně sešívejte. Ze začátku se pusťte ideálně jen do nějakého malého polštářku nebo ozdobné dečky na stůl, bude se vám s tím lépe manipulovat, než získáte potřebný grif.
Zkuste i patchwork bez jehly
Nejste zrovna zdatné v šití? Existují dvě metody, které fungují na stejném principu, ale jehly ani nitě k nim potřebovat nebudete. První metodou se dají tvořit například zajímavé ozdoby na stromeček, věnce nebo dárečky v podobě krabiček či rámečků. Potřeba je k tomu polystyrenová forma, stuhy různých barev, špendlíky, nůžky a lepidlo. Ideálně podle nějakého obrázkového vzoru si rozvrhneme, jak by měl výsledek vypadat a stuhy si přichytíme k podkladu pomocí špendlíků. Postupně přikládáme další vrstvy a tím vytváříme požadovaný obrazec. Lepit není potřeba celé stuhy, stačí takto upevnit jejich konce. Výsledek je opravdu krásný a zajímavý.
Další možností je patchwork z papíru. Potřebujete-li něčím vylepšit například starou kuchyňskou linku nebo komodu, můžete vyzkoušet tapetu z kousků různých papírů. Pro začátek se ale opět pusťte raději do něčeho menšího. Pěkným dárkem k Vánocům pro někoho blízkého bude například krabička na šperky polepená papírovou mozaikou. Nebo takto můžete zužitkovat třeba právě papíry z vánočních dárků a vytvořit si originální dekorace. Postup je stejný jako u klasického patchworku, rozměřit, rozstříhat tvary a pak skládat. Jen místo šití se používá na každý kousek lepidlo.