Co je patchwork a jak na něj?

Co je patchwork a jak na něj?

patchwork-ukazky
Autor: Prefeitura de Sete Lagoas

Milé dámy, slyšely jste už slovíčko patchwork? Pokud máte rády ruční práce a chtěly byste vyzkoušet něco nového, právě tato metoda může být skvělým tipem. I začátečník z ní dokáže vytvořit krásné kousky a s postupující zkušeností to pak mohou být přímo mistrovská díla.

Co je patchwork?

Jednoduše se dá říct, že je to sešívání různých druhů a vzorů látek v jednu. Tato technika je stará nejméně 300 let a dnes se těší čím dál větší oblibě. Název vznikl z anglického slovíčka patch, což znamená záplata a to je i princip této techniky. Malé kousky látek se sešívají k sobě a tvoří tak větší geometrické obrazce. Většinou je pak výsledek podšíván další celistvou látkou a vyplněn například rounem nebo vatelínem. K dokončení se většinou používá ještě prošití drobnými ozdobnými stehy, které vše spojí a dokreslí. Tento prošitý patchwork se pak nazývá quilt. Tímto zajímavým způsobem se dají vytvořit přehozy přes postel, polštářky, podsedáky, deky, závěsy, ale také šaty a mnoho dalšího. Klasický patchwork se šije ručně, i když dnes už jsou na trhu šicí stroje, na nichž se dá tato technika snadno tvořit.

Co je k tomu potřeba?

patchwork-polstar2
Autor: suzettesuzette

Základem jsou různé druhy látek, ze kterých budete tvořit. Pro úplně první nácvik můžete použít prakticky cokoliv, staré povlečení nebo ubrusy, roztrhaná trička, prostě co se doma najde. Nemáte-li nic takového, zajděte do obchodu s metrovým textilem. Často se tu dají sehnat právě zbytky jinak nepotřebných látek za velmi příznivé ceny. I na internetu seženete vše potřebné, existují přímo speciální internetové obchody s potřebami pro patchwork a často v nich najdete i různé tipy a triky, které vám pomohou postoupit na další úroveň. Potřebovat budete také pravítko, nůžky (nebo řezací kolečko a podložku), špendlíky, nitě a jehly. Nechce-li se vám shánět všechno jednotlivě, můžete si pořídit přímo sadu na patchwork pro začátečníky, v ní najdete vše potřebné včetně návodu.

Jak začít?

Jakmile máte všechno pohromadě, můžete se pustit do práce. Teď už to chce jen trochu zručnosti a také trpělivosti. Nejdříve si rozmyslete a nejlépe i nakreslete na papír, jaké tvary chcete vytvořit a také vyzkoušejte, jak budou jednotlivé látky u sebe vypadat. Jakmile máte rozmyšleno, vystříhejte potřebné trojúhelníky, čtverce, osmiúhelníky nebo jiné tvary. Pro jednodušší práci si je spojte špendlíky a postupně sešívejte. Ze začátku se pusťte ideálně jen do nějakého malého polštářku nebo ozdobné dečky na stůl, bude se vám s tím lépe manipulovat, než získáte potřebný grif.

Zkuste i patchwork bez jehly

patchwork-povlak
Autor: Candie_N

Nejste zrovna zdatné v šití? Existují dvě metody, které fungují na stejném principu, ale jehly ani nitě k nim potřebovat nebudete. První metodou se dají tvořit například zajímavé ozdoby na stromeček, věnce nebo dárečky v podobě krabiček či rámečků. Potřeba je k tomu polystyrenová forma, stuhy různých barev, špendlíky, nůžky a lepidlo. Ideálně podle nějakého obrázkového vzoru si rozvrhneme, jak by měl výsledek vypadat a stuhy si přichytíme k podkladu pomocí špendlíků. Postupně přikládáme další vrstvy a tím vytváříme požadovaný obrazec. Lepit není potřeba celé stuhy, stačí takto upevnit jejich konce. Výsledek je opravdu krásný a zajímavý.

Další možností je patchwork z papíru. Potřebujete-li něčím vylepšit například starou kuchyňskou linku nebo komodu, můžete vyzkoušet tapetu z kousků různých papírů. Pro začátek se ale opět pusťte raději do něčeho menšího. Pěkným dárkem k Vánocům pro někoho blízkého bude například krabička na šperky polepená papírovou mozaikou. Nebo takto můžete zužitkovat třeba právě papíry z vánočních dárků a vytvořit si originální dekorace. Postup je stejný jako u klasického patchworku, rozměřit, rozstříhat tvary a pak skládat. Jen místo šití se používá na každý kousek lepidlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..