Dětské nožky rostou neuvěřitelně rychle a tak rodiče stojí každou chvíli před problémem výběru nových bot. Pokud je vybíráte teprve poprvé, držte se několika zásad, které by dětská obuv měla vždy splňovat. Jak tedy vybrat opravdu kvalitní dětské boty?
Proč vlastně věnovat pozornost dětským botám?
Možná se vám zdá zbytečné věnovat tolik pozornosti výběru bot, ze kterých dítě pravděpodobně nejpozději za dva až tři měsíce vyroste. Zbytečné to ale rozhodně není. Dětská noha je dlouho tvořena chrupavčitými kostmi, které se díky své měkkosti a poddajnosti velmi snadno deformují. Dítě má navíc snížený práh citlivosti na tlak a bolest, takže většinou ani neřekne, že mu bota správně nesedí. Nošením takové nevhodné obuvi ale vznikají nevratné deformity, které mohou ovlivnit zdravotní stav nohou vašeho dítěte na celý zbytek jeho života.
Šetřit se nevyplácí
Kvalitní dětské boty nejsou levnou záležitostí, ale v tomto případě není vhodná snaha ušetřit za každou cenu. Nikdy nekupujte boty dítěti na tržnici nebo u pochybných prodejců. Na první pohled možná rozdíl až tak nepoznáte, ale určitě tu je a to jak v kvalitě materiálů, tak v jejich zpracování. Myslete na to, že investujete do zdraví vašeho dítěte. Vybírejte jedině certifikovanou obuv, která splňuje vysoké nároky na kvalitu a zdravotní nezávislost. Snadným pomocníkem pro orientaci je cedulka s obrázkem žirafky, která zaručuje naprostou nezávadnou dané obuvi.
Správná velikost a tvar
Dětská noha roste velmi rychle a nepravidelně. Při každém novém nákupu bot je tedy nutné změřit velikost nohy. Děti často krčí prsty a nejde tak poznat jen pohmatem, jestli bota sedí. V dobrém obchodě s obuví dítě postaví nožkou na měrku a nožičku přesně poměří, aby vám nabídli ideální velikost botiček. Důležité je právě měření ve stoje, kdy je noha zatížená, jinak se velikost může docela podstatně měnit. Nohu si takto můžete poměřit i sami doma, stačí dítě postavit na kus papíru a pak u palce a paty udělat kolmici nebo nohu obkreslit. Délka se počítá od nejvzdálenějších míst paty a palce. Ještě je nutné připočítat nadměrek 8-15 mm. U menších dětí, které teprve začínají chodit, se pořizuje nadměrek menší, větší dítě pak zvládne i těch 15 mm. Ideální je pak přeměřit nohu ještě na stélce konkrétní botičky. Nedá se úplně spoléhat na číslování výrobců, jelikož se může docela lišit, obzvlášť mezi těmi českými a zahraničními. Někdy jsou tyto rozdíly až o jedno nebo dvě čísla, což je opravdu hodně.
Neméně důležitá jako délka je i šířka obuvi, botu proto musíme vybírat vždy podle konkrétního tvaru nohy. V botě musí být dostatek místa na volný pohyb prstů a nesmí být příliš těsná. Zároveň ale nesmí ani na noze sedět příliš volně, aby noha neklouzala dopředu a nedeformovaly se prsty narážením do špičky boty. Špička by měla být rozhodně vždy kulatá a její vnitřní strana rovná, aby zajistila správnou polohu palce.
Kvalitní a zdravotně nezávadný materiál
Ideální je přírodní materiál jako useň nebo textil. Ty jsou prodyšné a dobře absorbují vlhkost, také jsou měkké a přizpůsobí se tvaru nožičky. Umělé materiály jako Goretex a Sympatex jsou také vhodné a mají skvělé vlastnosti v udržení správného klimatu v botě i v její ochraně před provlhnutím. Na delší a časté nošení jsou naopak absolutně nevhodné boty z neprodyšných umělých materiálů jako plastu, gumy nebo koženky. Jejich nošením se vytváří ideální prostředí pro plísně a další kožní onemocnění a také mohou zapříčinit deformace nohou, jelikož si drží svůj tvar a noze se nepřizpůsobí podle jejích potřeb. Stejně důležitý jako materiál svršku obuvi je i ten, ze kterého je vyrobena stélka. I tady je nejvhodnější useň nebo textil. Ploska nohy se nejvíce potí a proto je potřeba materiál, který důkladně nasaje a odvede vlhkost.
Vhodný střih a pevná fixace nohy
Pro nejmenší děti je rozhodně vhodná obuv s vysokým a pevným opatkem, který dodá noze dostatečnou oporu. Střih svršku pak musí být pevný a dobře utahovací, aby držel nohu ve správné poloze. Zavazováním tkaničkami nebo zapínáním na sponu či suchý zip můžete korigovat toto utažení přesně podle potřeby. Pro děti teprve začínající chodit se nehodí boty jako balerínky nebo mokasínky, protože nezajišťují fixaci nohy a kotníku. Může tak dojít nejen ke špatnému stereotypu chůze, ale až k nepříjemnému úrazu. Podstatná je také ohebnost boty a to v místě, kde se při chůzi ohýbají prsty. Příliš tuhá obuv zbytečně unavuje při chůzi a také narušuje správný vývoj nohy. Při nákupu proto vyzkoušejte, jak velký odpor bota při ohybu klade.
Co ještě sledovat?
Podpatek musí být co nejnižší a nejširší, aby podporoval stabilitu při chůzi. V žádném případě dětem (ani malým parádnicím!) nekupujeme obuv na vysokém podpatku. Ta patří na nohu dospělým a i tak jen na krátkou dobu.
Hmotnost boty také není zanedbatelná. Bota by měla být lehká, aby dítě nezatěžovala a zbytečně neunavovala.
Boty pro dítě kupujte vždy nové a ne z druhé ruky. Ani dědění po sourozencích není v pořádku. Každá noha si botu vytvaruje podle svého a i když se na první pohled zdá bota téměř nezměněná, může to vést ke špatnému vývoji nožek druhého dítěte.
Alespoň jednou měsíčně pak překontrolujte, zda je obuv pořád dostatečně velká.
Kvalitní obuv zajistí dětem nejen příjemné pocity z procházek, ale také zdravé nohy na celý život. Myslete na to při nákupu a raději připlaťte, vyplatí se to.