Příroda nám dává mnoho pokladů, které umí skvěle léčit různá onemocnění a pomáhají nám tak vést zdravý a plnohodnotný život. Jedním z těchto cenných darů je i lichořeřišnice větší, která obsahuje jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Jestliže tuto rostlinu ještě neznáte, je čas to napravit, určitě vám může jen prospět.
Okrasa zahrad
Lichořeřišnice je plazivá nebo poléhavá letnička s krásnými květy, patřící do čeledi lichořeřišnicovité. Je často pěstována v zahradách i truhlících za okny, protože její barevné velké květy vypadají kouzelně a rostlina kvete prakticky nepřetržitě od června až do září. Velmi oblíbená je jako přírodní zástěna, kdy se dokáže pěkně rozrůst po pergolách či plotech. Pěstuje se v různých kultivarech lišících se od sebe vzrůstem, barevností i plností květů. K léčebným účelům se hodí především původní nešlechtěné kultivary, které obsahují nejvíce prospěšných látek. Hovorově se lichořeřišnici říká řeřicha, ovšem toto je chybné pojmenování, protože název řeřicha patří jiné rostlině z čeledi brukovitých, která se řadí k listovým zeleninám.
Léčivé látky
Význam lichořeřišnice větší jako léčivky spočívá především v látce zvané isothyokyanát benzylnatý. Právě tato látka má silné antibiotické účinky. Rostlina obsahuje ale také další účinné léčivé látky jako silice, draslík, vitamín C, železo, fosfor, chlorofyl, hořčík, betakaroten, flavonoidy a bílkoviny. Lichořeřišnice větší si poradí se streptokoky, stafylokoky, bakteriemi salmonely, esterichia coli, proteus vulgaris a dalšími. Velmi oceňovaná je díky svým účinkům na zlatého stafylokoka, se kterým si často syntetická antibiotika neumí poradit a lidé tak trpí opakovanými záněty v těle.
V čem lichořeřišnice pomáhá?
Účinné látky z rostliny se vylučují močí a plícemi, v těchto oblastech je tudíž nejprospěšnější. Největší účinek má lichořeřišnice na urogenitální systém, používá se při zánětech močového ústrojí, tedy močového měchýře, močových cest a ledvin. Především tam, kde je zánět chronický, je lichořeřišnice skvělou pomocí. Také zánět vaječníků je díky ní možné vyléčit, i když běžná antibiotika selhávají, stejně tak se užívá při zánětu prostaty. Antibiotické účinky oceníte i při onemocnění dýchacích cest, lichořeřišnice umí vyléčit i angínu. Použití této rostliny je ale ještě širší, účinkuje například i při zánětech zvukovodu nebo proti vypadávání vlasů, kdy zároveň tinktura podporuje jejich růst. Rozemletá semena se pak používají jako projímadlo.
Jak se léčit pomocí lichořeřišnice?
Dostupnost této rostliny je široká, ať už v čerstvé podobě v zahradách nebo jako výtažky z ní v lékárnách. Ideální je začít ji užívat hned jako podpůrnou léčbu antibiotik, jestliže jejich braní lékař považuje za nezbytné. Lichořeřišnice totiž významně zvýší a podpoří jejich účinnost. Pokud je to ale možné, sáhněte po lichořeřišnici jako po první volbě léčby. Oproti syntetickým antibiotikům totiž neničí střevní mikroflóru, takže kromě účinné léčby nebudete ani muset upravovat rozhozený organizmus.
V jaké podobě se rostlina užívá?
Pokud máte k dispozici přímo rostlinu, můžete třeba její listy přidávat do salátu nebo vymačkat šťávu z jejích lodyh, listů a semen. K léčebným účinkům by mělo stačit asi 30 g šťávy nebo 50 g listů dvakrát denně. Jednodušší je samozřejmě zakoupit si v lékárně sirup nebo tobolky z lichořeřišnice větší a užívat ji podle předepsaného dávkování.