Jak poznat ovulaci?

Ovulace je období, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka ve vaječníku, které následně sestupuje vejcovodem k děloze. Narazí-li v tomto období vajíčko na spermii, dojde k oplodnění. Pokud dokáže žena poznat, kdy ovuluje – má plodné dny, může tento poznatek používat jako formu antikoncepce. Pojďme si ukázat, jak se dá poměrně přesně zjistit kdy bude žena ovulovat.

Jak tedy poznat plodné dny?

bifázická teplotní křivka v průběhu ovulace

Doma můžete plodné dny zjistit pomocí několika způsobů. Třeba pomocí ovulačního testu, který si můžete koupit v lékárně. Dále pak nejčastěji pomocí měření bazální teploty. Ta se v ovulačním (luteálním) období mírně zvyšuje. Měření lze provádět v ústech, pochvě, nebo konečníku. Bazální teplota se pak snižuje s nástupem menstruace. Pokud potom teplota neklesne, je pravděpodobné, že je žena těhotná.

Ovulaci rozdělujeme na folikulární a luteální fázi. V první, folikulární fázi, se tělesná teplota snižuje. V druhé luteální fázi pak zvyšuje viz. bifázická křivka.

Teplotu měřte vždy ve stejnou hodinu a stejným teploměrem, ideálně ráno po probuzení.

Pokud měření bazální teploty používáte jako formu antikoncepce, pak je potřeba naměřenou teplotu zaznamenávat do tagulky – grafu, protože 3 dny před ovulací jsou považovány již za plodné dny, plus jeden den po ovulaci.

Ovulace se dá dále také sledovat pomocí hustoty hlenu děložního čípku. Hlen slouží k přežití spermií v jinak kyselém prostředí. V době ovulace je tento hlen řidší, táhlý, průhledný – „prostě tam dole je mokro“.

Ovulace se dá také poznat podle polohy děložního čípku. Po menstruaci je čípek tvrdý a dobře nahmatatelný. Při ovulaci je čípek hůře nahmatatelný a měkčí.

Nepřesný způsob, jak určit ovulaci je pomocí výpočtu. Při výpočtu se vychází z toho, že 14 dní před menstruací by mělo dojít k ovulaci. Rozhodně na tento údaj nespoléhejte. Berte ho pouze jako orientační.

Pozor na to, že může v ojedinělých případech dojít k ovulaci mimo očekávaný termín.