Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku?

Detail ovládání pračkyMálokdo si dnes dokáže představit svůj život bez automatické pračky. Praní prádla je díky ní velmi snadnou záležitostí, a proto nechybí snad v žádné domácnosti. Pro její správnou funkčnost a dlouhou životnost je však potřeba věnovat jí určitou péči. Především ji musíme čas od času důkladně vyčistit. Jak na to?

Těsnící guma

Guma kolem dvířek pračky je při praní neustále vlhká a v jejích záhybech se usazují nečistoty. Po každém praní byste ji měli vytřít do sucha a alespoň jednou za měsíc otřít i desinfekčním prostředkem. Jinak se tu mohou snadno vytvořit plísně.

Dávkovací nádoba

Zbytky pracích prostředků, aviváže, vodní kámen – to vše se usazuje v dávkovací nádobě na prací prostředky. Ideálně se tu daří bakteriím, pro které je takové vlhké prostředí rájem. Nánosy vodního kamene navíc mohou vytvořit na prádle nevzhledné skvrny. Nádobu je nutné čistit každý měsíc, a pokud perete skoro každý den, pak i dvakrát měsíčně. Vyndejte ji, namočte do horké vody a desinfekčního prostředku a poté důkladně vypláchněte.

Buben pračky

Pokud pračka nepříjemně zapáchá, je nejvyšší čas vyčistit i její buben. Můžete použít osvědčenou metodu s octem, kdy ho do pračky nalijete tři šálky a necháte běžet prací program nejvyšší teploty. Stejně funguje i sáček kyseliny citrónové. Ovšem nedělejte to takto moc často, maximálně tak třikrát či čtyřikrát do roka. Kyseliny by totiž mohly poškodit gumové a umělohmotné části pračky a způsobit jejich popraskání. Daleko vhodnější je zajít do drogerie a koupit si přípravek přímo určený k čištění bubnu pračky. Tím dosáhnete stejně důkladného vyčištění a dezinfekce, ale bez obav z poškození pračky, takže ji můžete čistit i častěji. Při čištění vždy vložte do pračky starý čistý hadr, který pohltí uvolněné nečistoty.

Filtr

Výrobci praček zpravidla doporučují čistit filtr minimálně dvakrát do roka, nejlépe pak každého čtvrt roku. Přesný postup najdete popsán v návodu k použití pračky, určitě se jím tedy řiďte. Zanesený filtr může způsobit i poruchu pračky, se kterou si následně poradí jedině odborník.

Problém s tvrdou vodou

Usazování vodního kamene je problémem prakticky každé pračky a často vede k její poruše i úplnému zničení. Pokud vám doma teče tvrdší voda, je nejlepší vsadit na prevenci a používat při praní pravidelně její změkčovač (například tolik reklamovaný Calgon, existují ale samozřejmě i jiné značky). V malém množství by ale změkčovač měli používat i ti, kteří mají spíše měkkou vodu.

Starejte se dobře o svou pračku, vrátí se vám to její dlouhou životností a skvěle vypraným voňavým prádlem.

Dodatek Ondřeje ke změkčovačům vody

Změkčovače něco stojí a tak je více než dobré si zde spočítat ekonomickou návratnost. Bydlíme ve městě, kde je voda tak tvrdá, že by do ní stačilo dodat CO2 a máte minerálku, a i přesto nám bez jakýchkoliv změkčovačů obyčejná pračka za pár tisícovek pere již 9 let bez jediného problému. Kdybychom kupovali změkčovače, tak za těch 9 let do odpadu proteče skoro celá nová pračka, takže nejprve počítejte a také zkoušejte. Ono někdy je to jen o tom, že zrovna verze pračky, kterou máte, je prostě jen dobře nebo špatně navržená a od toho se odvíjí její potencionální životnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..