Co je svalová horečka?

vzpěrač

Přidali jste včera do svého cvičebního plánu novou sestavu a dali si pořádně do těla? Pak jste se možná ráno probudili s nepříjemnou bolestí svalů. Tomuto stavu bolestí určité svalové skupiny po tréninku a fyzické námaze se říká svalová horečka. Dobře ji znají jak začínající, tak i zkušení sportovci, vlastně se s ní občas setká téměř každý. Proč svaly tolik bolí a co s tím dělat?

Proč svaly po námaze bolí?

Svalová horečka vzniká následkem nadměrné fyzické zátěže, na kterou tělo není zvyklé. Nejde o nahromadění kyseliny mléčné, jak se donedávna tradovalo, ale o zranění v nejjemnějších svalových strukturách. Ve svalových vláknech vznikají mikroskopické trhliny, do kterých během 12-36 hodin vnikne lymfa a způsobí otok. Sval je také nedostatečně prokrvován. Toto zranění je provázeno typickou bolestí, kdy je sval při natažení slabý a zachvacují ho křeče.

Jak svalovou horečku léčit?

Přestože jde o zranění, není třeba jej nijak zvlášť léčit ani se obávat trvalých následků. Nejlepší je dopřát svalům klid a odpočinek. Určitě není vhodné pokračovat hned v činnosti, která k bolesti vedla. Svaly se potřebují zregenerovat, a to nejlépe alespoň po dobu 48 hodin. Někteří sportovci doporučují protažení bolavých svalů, ale i to poraněné svalové struktury dále namáhá a ztěžuje jejich regeneraci. Ze stejného důvodu není příliš vhodná ani masáž. Naopak prospěšné je teplo, tedy horké koupele, hřejivé náplasti, infračervené světlo, hřejivé masti pomáhající od bolesti. Pokud ale nic z toho nepomáhá a bolest ani po několika dnech neustupuje nebo se dokonce zhoršuje, je třeba zajít k lékaři, protože se bude s největší pravděpodobností jednat o nějaké jiné vážnější zranění.

Jak této bolesti předejít?

Jednoduše příště nepřeceňujte své síly, to je v tomto případě základní pravidlo prevence. Při jakémkoliv sportu je potřeba zátěž přidávat pomalu a postupně a věnovat se mu pravidelně. Jen tak budou mít svaly možnost si na aktivitu zvyknout a nedojde k takovému šoku pro ně. Před a po tréninku se také důkladně protáhněte. Nepodceňujte ani význam času na regeneraci, který si svaly mezi cvičením zaslouží i bez bolesti. Každopádně, postupem času si svaly zvyknou a pak svalová horečka odezní. Obecně by se dalo říci, že svalová horečka je problémem netrénovaných svalů.

Tip: Pokud vám nevadí polykat pilulky, tak zkuste L-Karnitin, který urychluje svalovou regeneraci. S regenerací vám také pomůže kvalitní strava. Začít můžete třeba s vajíčky. Ty obsahují mnoho pro tělo prospěšných látek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..