Jak vyřešit nejčastější problémy s kojením?

matka s dítětemMateřské mléko je nejpřirozenější stravou dítěte a také tím nejlepším, co mu můžeme dopřát. Obsahuje v sobě nejen perfektně vyvážené výživné složky, ale také ochranné látky, které miminku pomáhají utvářet imunitu a posilovat organizmus, což je výborné pro jeho budoucí zdraví. Kromě toho je kojení ale také nenahraditelný intimní kontakt mezi matkou a dítětem, který silně upevňuje jejich vzájemné pouto. Bohužel ne vždy jde kojení hladce a spousta maminek se trápí různými problémy s ním. Často jsou přitom zbytečné a mají velmi snadné řešení. Stačí jen zjistit, o jaký problém by se mohlo jednat, a pokusit se o nápravu.

Dítě se nemůže pořádně přisát

Příčina: Mnoho žen takto potrápí vpáčené nebo ploché bradavky. Příliš krátká bradavka neumožňuje dítěti správně ji uchopit do pusinky a sát mléko.

Řešení: Tento problém je ideální řešit již v těhotenství. Existují speciální tvarovače bradavek, které trvalým tlakem působí na svaly prsního dvorce a způsobují erekci bradavky. Pro výraznější efekt je ale potřeba pravidelná stimulace několik týdnů dopředu. Pokud jste o tomto problému nevěděly již porodem, mohou vám pomoci kojící kloboučky, které jsou takovou náhradní bradavkou. Volte je ale až jako poslední možnost, pokud nestačí stimulace bradavky rukou nebo i kostkou ledu před kojením.

Popraskané bradavky a bolest při kojení

Příčina: S největší pravděpodobností za tím bude stát špatná technika kojení. Dítě nedrží prs v puse správně a tím se bradavka a dvorec kolem nevhodně namáhá. Důsledkem jsou prasklinky, takzvané ragády, které jsou velmi bolestivé.

Řešení: To samozřejmě spočívá především v zlepšení techniky kojení. Zaměřte se na to, jakým způsobem prs dítěti podáváte. Měly byste ho držet vždy celou rukou, všechny prsty kromě palce prs podpírají zespodu, palec pak leží na horní části prsu. Nedotýkejte se přitom bradavky ani dvorce a nesnažte se prso nějak formovat. Dítě by mělo do úst uchopit nejen bradavku, ale i značnou část dvorce, hlavně spodní části. Popraskané bradavky udržujte v čistotě a snažte se je co nejvíce nechat volně na vzduchu. Pomohou vám také různé hojící mastičky na bradavky a skvělé jsou hydrogelové polštářky Medela k hojení ragád. Důsledná osobní hygiena by měla být obzvláště v tomto období samozřejmá.

Dítě je stále hladové a pláče, chce se každou chvíli kojit

Příčina: Může se jednat o momentální nedostatek mateřského mléka, který často souvisí s náhlou větší potřebou dítěte v období růstového spurtu. Ten obvykle nastává kolem 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce věku dítěte.

Řešení: Tvorba mléka je řízena poptávkou, tedy čím více dítě vypije, tím více mateřského mléka se vytvoří. V obdobích, kdy tato poptávka náhle vzroste, může chvilku trvat, než tělo zareaguje vyšší produkcí. Přikládejte dítě častěji a zkuste také odsávat mléko mezi kojením, tím podpoříte jeho tvorbu. Odsávat můžete i ručně, ale dobře vám poslouží manuální nebo elektrické odsávačky mateřského mléka, které vám to hodně usnadní.Vhodné je i pití bylinných čajů a dalších nápojů, které stimulují tvorbu mléka. Neuchylujte se hned k umělému mléku a krmení z láhve, to by byla chyba, která se pak jen těžko dá vzít zpět. A hlavně se pokuste zůstat v klidu, psychický stav dělá opravdu hodně. Vydržte chvíli a uvidíte, že bude lépe.

Dítě se při pití zalyká a ublinkává po jídle

Příčina: Pravděpodobně budete mít silný vypuzovací reflex, kdy mléka vytéká moc a prudce stříká. Dítě pak nestačí polykat, pije hltavě a zalyká se. Poznáte to také podle toho, že vám mezi kojením samovolně vytéká mléko z prsou.

Řešení: Musíte se pokusit najít takovou polohu, při které mléko nebude téci tak moc a dítěti se bude lépe pít. Nejlepší je zkusit polohu na zádech, kdy dítě položíte na sebe. Nebo se při sezení více zakloňte a dítě držte vzpřímeně. Záleží na vás, která poloha se vám více osvědčí. Díky tomu, že tok mléka nebude podporovat gravitace, nebude tak silný. Dobré je také před kojením trochu mléka odstříkat, aby se zpomalil jeho tok. A pokaždé, když se dítě začne zase zalykat, přerušte kojení a opět trochu mléka odstříkejte.

Ať už máte s kojením jakýkoliv problém, nebojte se obrátit na vaši dětskou lékařku nebo nejlépe přímo laktační poradkyni, kterých na internetu najdete mnoho. Ty jsou schopné často i po telefonu zjistit, co vás trápí a dobrou radou vám pomoci. Domluvit se můžete i na její návštěvě u vás doma, kde vám v klidu se vším poradí. Žádný učený z nebe nespadl a tak se nestyďte požádat o pomoc. Je škoda se zbytečně trápit a třeba se i následně vzdát kojících chvilek s vaším miminkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..