Asi každý z vás někdy v souvislosti s těhotenstvím slyšel někoho mluvit o trimestrech. Víte co to vlastně znamená a co se v tomto období děje?
Co je to těhotenský trimestr
Těhotenství je pro jednoduchost rozděleno po třetinách, do tří trimestrů, v průběhu kterých roste v bříšku ženy nový život. První trimestr začíná oplodněním a poslední třetí trimestr končí porodem.
Rozdělení trimestrů
První trimestr
1 až 13 týden těhotenství
V tomto období dochází k velkým změnám v těle, které si nově zvyká na těhotenství a přizpůsobuje se mu. Běžně se v tomto trimestru objevují nejrůznější bolesti břicha, únava, časté močení, nevolnost, výkyvy nálad, pálení žáhy, bolestivost prsou, výrazně vyšší citlivost nosu aj. symptomy doprovázející těhotenství. Co konkrétně bude žena prožívat, je značně individuální. Jsou ženy, které se o svém těhotenství dozví až mnohem později, protože nepociťují žádné příznaky.
Plod je na konci prvního trimestru již v placentě, je velký zhruba 7-8 centimetrů a váží něco kolem 30 gramů. Pokud jste nedočkaví a zajímá vás pohlaví dítěte, tak to můžete zjistit po 10 týdnu těhotenství z rozboru krve matky, pomocí tzv. prenatálního testu.
Na konci prvního trimestru se dělají první genetická vyšetření – trimestrální screening. První vyšetření se dělá z krve ženy a následně se provádí ultrazvukové vyšetření vrozených vývojových vad na specializovaném sonografickém oddělení. V dalších trimestrech budou následovat další dva screeningy.
Přečtěte si: Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli?
Druhý trimestr
14 až 27 týden těhotenství
V druhém trimestru se již dozvíte pohlaví plodu a to hned zkraje druhého trimestru, v 15 týdnu těhotenství, kdy je možné již na ultrazvuku při správné poloze plodu vidět jeho genitálie. Co se týče ženy, je druhý trimestr považován za relativně klidné a šťastné období, neboť žena nepociťuje žádné velké bolesti a je schopna vykonávat běžné činnosti zcela bez problémů. Navíc dochází k oživení sexuálního života partnerů a díky prokrveným genitáliím i k vyšší vzrušivosti partnerky. V tomto období také začíná být vidět narůstající bříško a žena poprvé, zhruba od 20 týdnu těhotenství, pocítí pohyby dítěte. S tím souvisí i počínající natékání nohou. V tuto dobu proběhne také druhý screening plodu, při které se zjišťuje správnost vývoje plodu (počítají se prsty, kontroluje se páteř, srdíčko, ledviny, žaludek, močový měchýř aj. orgány). Již nyní je možné pořídit fotografie dítěte či video záznam z ultrazvukového vyšetření, ke kterému je možné přizvat i partnera. Ke konci druhého trimestru je dobré se přihlásit na předporodní kurz. Velikost plodu v 27 týdnu je zhruba 35 centimetrů a váží kolem 750 gramů.
Třetí trimestr
28 až zhruba 40 týden těhotenství končící porodem
V tuto chvíli je plod již vyvinutý, života schopný, slyší a reaguje na podněty zvenčí. S rychle narůstající váhou dítěte (200 gramů za týden) můžete pocítit bolesti zad, přesun těžiště těla a vznik hemeroidů. U ženy v tomto období dochází k utlumení sexuálního apetitu. Prsa těsně před porodem začínají produkovat mateřské mléko, ještě před tím však prsa produkují tekutinu, která může samovolně z prsů unikat. Objevují se nepravidelné kontrakce, doprovázející tvrdnutí břicha (poslíčci – falešné kontrakce; skutečné kontrakce jsou pravidelné), díky pohybům dítěte žena v noci hůře spí, dýchání je náročnější, a objevuje se častá únava a pálení žáhy. Žena se cítí nemotorná a nešikovná, což je zcela normální. Důležité je hodně odpočívat. Zhruba kolem 32 týdne těhotenství žena nastupuje na mateřskou. Přesný termín nástupu na mateřskou určuje gynekolog. Kolem 36 týdne těhotenství se plod přestává v děloze otáčet a zaujímá porodní polohu, to jest hlavičkou dolů. Někdy kolem 37 týdne dochází k poklesu dělohy do pánve a žena přestává přibývat na váze. Od 38 týdne se plod považuje za donošený. Porod v tuto dobu může nastat téměř kdykoliv.
Tip: Měsíc před očekávaným porodem je dobré mít již připravenou tašku do porodnice pro případ, že by porod začal dříve.