O stresu se ještě donedávna říkalo, že je špatný. Při nadměrném množství stresu se vaše tělo začne poškozovat a vy tím pádem dříve zemřete. Jenže, jak se zjistilo, tak to tak úplně pravda není. Pokud umíte anglicky, tak si pusťte video na konci článku a celý následující text přeskočte. Pro ty ostatní přinášíme zjednodušený pohled na to, že stres není zas tak špatný, jak jsme si mysleli viz. obsah videa, které se těší velmi vysoké popularitě.
Řekli vám, že vás to zabije
Mozek je sice velmi chytrý, ale zároveň velmi hloupý, a často až neuvěřitelně moc – řečeno poněkud nadneseně. Prostě mozek je optimalizovaný na to, abyste přežili, nic víc. To znamená, že má mnoho obraných mechanizmů, které vám zaručí, že až vás bude po lese honit divá zvěř, že před ní utečete nejspíše na strom, i když žádné větve nemá a za normálních okolností byste na něj nevylezli. Stejně tak vám mozek umožní zvednout auto v momentě, kdy pod ním bude ležet vaše zaklíněné dítě. Nebo vás dovede domů, i ve stavu totální opilosti, respektive postará se o to, abyste alkoholovou intoxikaci přežili. Dále vám mozek umožní obstarání jídla a sexuálního partnera. A to je v jednoduchosti asi tak vše. Na to ostatní mozek není optimalizovaný. Z toho důvodu je velmi snadné náš mozek ošálit. Však si vzpomeňte na různé iluzionisty, špičkové experti na oklamání mozku, kteří vás dokáží svléknout z oblečení aniž byste si toho vůbec všimli (třeba Derren Brown). Nebo vám ukáží, jak umí „číst myšlenky“ doslova jen pohledem – tzv. cold reading = to co si myslíte, se projevuje fyzicky na vašem těle. Stejně tak je možné vašemu mozku říci, co má dělat. A věřte nebo ne, vás mozek to udělá, protože je velmi sugestibilní. A z této podstaty vychází i nový náhled na stres. Když vám řeknu, že vás stres zabije a vy tomu uvěříte, tak je velká pravděpodobnost, že k tomu dříve či později dojde. Když vám však řeknu, že na stres máte nahlížet jako na pomocníka, který vám umožní se na danou stresovou situaci připravit, zaostřit myšlenky, více okysličit krev, případně se připravit na velkou fyzickou zátěž, tak věřte nebo ne, pravděpodobně neumřete kvůli stresu. Prostě, když víte, že stres je váš pomocník, který vám pomáhá maximálně se soustředit na nějaký problém, pak vaše tělo na tento stav začne reagovat úplně obráceně – zdravě.
Všimli jste si někdy, že ve stresových situacích se snažíte vyhledat někoho blízkého s kým si můžete promluvit, takzvaně se vypovídat? Za to může hormon lásky oxytocin, který se při stresu vypravuje do krve a který má antistresový účinek. Pomocí něho se vaše tělo snaží vyrovnat se stresem tak, že z vás udělá mnohem více empatičtější osobu, která je hodně sociálně orientovaná a je ochotná různě pomáhat, vyhledávat přátelé apod. Mimo jiné vás oxytocin bude povzbuzovat k vyhledávání fyzických doteků, které mají velmi pozitivní vliv na naší psychiku, protože fyzický kontakt, klasicky obětí nebo sex, spouští vyplavování oxytocinu do krve.
A jak oxytocin souvisí s naším stresem, kromě toho, že nás činí více sociálně smýšlejícími? No třeba tak, že oxytocin působí nejen na náš mozek, ale třeba také i na náš kardiovaskulární systém. Konkrétně, srdce má na svém povrchu receptory, které oxytocin vychytávají. Tím dochází ke spouštění regenerace srdeční tkáně a k jeho posílení. Když tedy budete ve svém životě více sociálně smýšlející, to jest, že budete svému okolí více pomáhat, tak zároveň budete posilovat a regenerovat své srdce a tím se stanete více odolnější vůči stresu.
Závěr tedy je asi takový. Berte stres jako pomocníka, který vám pomáhá řešit složité situace a také buďte více nápomocní svému okolí. Výsledkem bude vyšší odolnost vůči stresu a delší a kvalitnější život.